Čtvrtek, 30 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníI klimatizace potřebuje pravidelný servis a údržbu

I klimatizace potřebuje pravidelný servis a údržbu

Podobně jako jiná technická zařízení, i klimatizace potřebuje pravidelný profesionální servis i běžnou domácí údržbu. Můžete tak prodloužit její životnost a zlepšit výkonnost.

Údržba a pravidelné čištění klimatizace
Pořízení si určitého technického zařízení s sebou často přináší i povinnost myslet na správný servis. Klima do domu či bytu také vyžaduje několik správných kroků, abychom si dlouhodobě mohli užít její funkce v co nejlepší kondici. Patří mezi ně například servis a pravidelná údržba klimatizace. Profesionální servis klimatizační jednotky může odhalit případná poškození, ale především je jeho cílem dokonalé vyčištění zařízení. Zanedbaná údržba vám totiž může způsobit nejeden problém, ať už zdravotní nebo technický. V případě, že nad koupí klimatizace teprve uvažujete, prohlédněte si bohatou nabídku ZSE. Vyberete-li si některý z modelů z kategorie Klima Bezstarosti, získáte pravidelnou roční servisní prohlídku v ceně klimatizace.

Přestože mnoho má mnoho modelů i funkcí automatického čištění, které interiér klimatizační jednotky vysušuje a sterilizuje, je velmi důležité alespoň jednou ročně podrobit klimatizaci profesionálnímu servisu a čištění. V případě, že máte doma kočku nebo psa, koberce, které zvyšují prašnost prostředí nebo bydlíte v centru města s větší mírou znečištění vzduchu, je vhodné pečovat o klimatizaci častěji.

S čím si poradíte sami
Klimatizaci byste měli kontrolovat alespoň jednou za měsíc. V případě, že bydlíte v prašném prostředí nebo máte domácí zvířátko i častěji.
Návod na základní údržbu obdržíte spolu s manuálem při koupi klimatizace. Stačí, když se ho budete držet a nemůžete udělat žádnou chybu. Důležité je vyčistit vnější vzduchovou filtraci, která zachycuje nejsilnější nečistoty. Nachází se pod přední plastovou částí vnitřní jednotky. Postup čištění je následující.

Klimatizaci odpojte z elektrické sítě.
Povrch vnitřní jednotky otřete měkkým vlhkým hadříkem.
Otevřete přední kryt a vyjměte vzduchové filtry.
Hrubé nečistoty (prach, srst domácích zvířat) jemně vysajte vysavačem se štětinovým nástavcem.
Filtry opatrně omyjte pod tekoucí vlažnou vodou. Pokud jsou velmi znečištěné, můžete použít saponát. Filtr nikdy nevkládejte do myčky nádobí. Teplo by jej mohlo poškodit.
Filtry nechte důkladně vyschnout. Nevystavujte je slunečnímu záření.
Vyčištěné filtry vraťte na původní místo a zavřete přední panel klimatizace.
Abyste se zbavili virů, plísní nebo bakterií, použijte každé pololetí speciální dezinfekční přípravky. Nezapomínejte ani na venkovní jednotku. Jednoduše ji očistěte od hrubých nečistot (listí) a otřete navlhčeným hadříkem.

Klimatizace a odborný servis
Jednou do roka je zapotřebí, aby bylo klima do bytu nebo domu odborně vyčištěno a podrobeno servisní prohlídce. Na tento úkon si vždy přivolejte profesionální pomoc. Svěříte-li se svou klimatizaci do rukou ZSE, budete mít jistotu, že servisní prohlídka proběhne podle všech bezpečnostních opatření, u vás doma a v předem stanoveném termínu. Pokud klimatizaci využíváte nejen k chlazení, ale i topení, zavolejte si odborníky před každou sezónou.

Čištění klimatizace
Zdroj: ZSE

Pokud budete svou klimatizaci pravidelně udržovat a servisovat u odborníků, nemusíte se obávat žádných problémů. Pravidelná údržba klimatizace je prevence, která se vyplatí. Jaro je pro to ideální období, protože firmy nemají tolik práce s montáží nových klimatizací a vy budete navíc v předstihu připraveni na příští letní sezónu.

Čemu se věnuje odborný servis
Komplexní diagnostice a zkoušce funkčnosti
Kontrolě elektroinstalací
Čištění filtrů
Čištění vnitřní jednotky pomocí dezinfekce a chemických prostředků
Čištění venkovních jednotek chemickými prostředky
Čištění plastových částí
Servisu a čištění odtokového potrubí
Doplnění a kontroly chladiva
Vyhodnocení stavu a funkčnosti jednotky
Kontrole vypařovací jednotky, zhodnocení rizika přehřátí, kontrole těsnosti chladicího okruhu
Co hrozí, když údržbu zanedbáte
Pokud čištění či pravidelnou údržbu nebudete brát vážně, může vám to způsobit nejeden problém, ať už zdravotní nebo technický. Kromě toho klimatizace nemusí fungovat efektivně a zkrátí se její životnost. Nezapomínejte, že podmínkou získání prodloužené záruky na klimatizaci je nejen její odborná instalace, ale i servis, který provedla certifikovaná firma. Správnou údržbou můžete předejít i zdravotním problémům. Ve vnitřní klimatizační jednotce se totiž mohou ve vlhkém a teplém prostředí hromadit různé škodlivé bakterie, houby a plísně. Ty se následně s ochlazeným vzduchem šíří do místnosti a mohou způsobit zdravotní problémy. Pravidelným čištěním vzduchového filtru se této nástraze vyhnete.

Pravidelným čištěním rovněž zabráníte nízkému výkonu klimatizace a vysoké spotřebě elektrické energie.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články