Ze semen si doma pěstujeme především letničky. Kromě nich si však můžete vypěstovat i přísady trvalek. Které druhy se k tomu hodí?
Sortiment osiv trvalek není tak bohatý jako letniček. Příčinou bývá především dlouhé období klíčení (měsíc a více) a poněkud komplikované vzcházení. I tak si jich stále můžete vypěstovat mnoho. Každý rok můžete zkoušet nové druhy a obohacovat o ně svoji zahradu.
Navíc si vypěstujete kvalitní rostliny v dostatečném množství. Na obalech osiv si všímejte, jakých podmínek daná rostlina vyžaduje, můžete se totiž setkat s druhy, které nelze předpěstovat v nádobách.
Během února a března lze vysévat i některé okrasné trávy, které příjemně doplní kvetoucí druhy trvalek.
Týká se to zejména rostlin s dlouhým kolovitým kořenem, které velmi špatně snášejí pikírování a přesazování. Takové trvalky jsou vhodné pro výsevy přímo na záhon.
Na jaké povinnosti v zahradě nesmíme v dubnu zapomenout?
Při výběru trvalek bereme v úvahu především účel jejich použití. V sortimentu semenářských firem najdeme druhy určené k řezu květin, k sušení, ale i druhy léčivé, aromatické nebo půdopokryvné.
Čtyři osvědčené trvalky na vysévání
Lupina mnoholistá
Vysévá se v únoru až červnu pod sklo, přičemž je nutno semena předtím namočit do vody. Sazenice z únorového výsevu můžete do záhonu sázet od května. Dorůstá do 80 až 100 cm a kvete od června do srpna.