Středa, 24 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeStavbaJak nepochybit při rekonstrukci domu a bytu? I detaily mohou rozhodnout (1....

Jak nepochybit při rekonstrukci domu a bytu? I detaily mohou rozhodnout (1. část)

Ať už plánujete zásahy v bytě, jdete opravovat chalupu nebo rekonstruovat dům, následující praktické rady vás možná upozorní na detaily, které budou hrát ve výsledku zásadní roli.

1 Jak ochránit chalupu před vlhkostí bez podřezávání?
Staré chaty a chalupy mají často problém s vlhnutím základů. Buď hydroizolace absentuje úplně, nebo už dosloužila. Naštěstí radikální řešení v podobě bourání a nové výstavby jsou na ústupu. A ne vždy je třeba je podříznout.

Odkopání základů a fólie
V tomto případě je třeba postupovat opatrně, protože stará chalupa obvykle nemá základy v dostatečné hloubce, mohlo by dojít k popraskání stěny nebo jejímu zhroucení. Odborníci doporučují práce provádět postupně, po několika – třech až čtyřech metrech.

Odkopané zdivo je třeba zajistit plastovou bariérou proti vodě. Ta se ukládá do výkopu na stěny přes výstupky – nopy až k základům. Nopami cirkuluje vzduch mezi zdivem a fólií. Fólie by měla přečnívat zhruba 20 centimetrů nad terén, její konce se přichytí latí, která brání padání zeminy do mezery mezi podkladem a fólií.

Pryč s vodou od základů
U některých typů staveb se může stát, že dodatečně pečlivě zhotovená hydroizolace sice chrání základy, ale „podmývá“ je, což bývá problematické zejména u chat na svahovitém terénu. Pokud by takové nebezpečí mohlo hrozit, je lepší na konzultaci zavolat stavebního inženýra.

drenážní trouba kolem stavby
Někteří chalupáři vyvedou horní konec drenážní trubky až do výšky podkroví, čímž se vytvoří dostatečně vysoký větrací komín. Zdroj: Shutterstock

Na odtok vody od základů se používá perforovaná drenážní trouba nebo hadice. Ukládá se do svahu ve směru, kterým je třeba odvádět vodu, přičemž její vrchní konec je vyveden nad zem, aby se zajistilo větrání.

Výkop je dobré vystlat geotextilií, která se zasypává nejprve jemným pískem, potom štěrkem a nakonec vrstvou sutiny. Na ni se ukládá drenážní trouba. Ta se svrchu zasype štěrkem a poté sutinou.

Lepší zvenčí
Ideální je, pokud lze základy izolovat z vnější strany, protože odtud je stavba nejvíce ohrožena vodu a vlhkostí. Někdy to však možné není – například při izolaci hlubokého sklepa. V takovém případě se izolace realizuje zevnitř. Třeba postupovat komplexně – na podlaze a stěnách vytvořit souvislou izolaci, nejčastěji z asfaltových pásů.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články