Pátek, 26 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeStavbaStavíte, rekonstruujete nebo pronajímáte nemovitost? V tom případě byste měli mít energetický...

Stavíte, rekonstruujete nebo pronajímáte nemovitost? V tom případě byste měli mít energetický certifikát

Stavíte, rekonstruujete nebo pronajímáte nemovitost? V tom případě byste měli mít energetický certifikátZdroj: Shutterstock
Kdy je certifikát povinen, k čemu je vlastně dobrý a proč se vyplatí, abyste jej vlastnili iv případě, že pronajímáte nemovitost? A jak si certifikát vyřídit?

Energetická certifikace budov je proces, při kterém se rodinné a bytové domy, ale i jiné budovy zařazují do energetických tříd od nejúspornější A0 po nejméně hospodárnou G.

Výsledkem certifikace je energetický certifikát a technická zpráva. Energetický certifikát (EC) nemá hodnotit reálnou spotřebu energie. Je výsledkem soustavy výpočtů a pro danou budovu nebo byt by měl mít vždy stejný výsledek.

V čem pomáhá EC
Zařazení domů do energetických tříd může pomoci vlastníkům, ale i zájemcům o koupi nemovitosti jednoduše a rychle zjistit, zda budou mít vysoké platby za energii a zda budou zapotřebí další investice ke zlepšení hospodárnosti po koupi.

Podmínky certifikace budov upravuje zákon 555/2005 Sb. o energetické hospodárnosti budov. Energetický certifikát vypracovávají odborně způsobilé osoby, jejich seznam vede Slovenská komora stavebních inženýrů na stránce www.sksi.sk.

Odpovědnost vlastníků
Vypracování energetického certifikátu si musí objednat a zaplatit vlastníci, kteří jsou zároveň povinni uchovávat jej po celou dobu jeho platnosti. Při prodeji domu pak musí předat energetický certifikát novému vlastníkovi.

Při pronájmu domu nebo bytu musí vlastníci poskytnout nájemci osvědčenou kopii certifikátu. Platnost energetického certifikátu je maximálně 10 let.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články